Historia zespołu

2013-2015: genesis

2015 - Na zdj: u góry MZx (gitara), od lewej Loki (voc), Domino (bas), Kriz (perk.)& Sychy (sampling)

              Początki grupy sięgają nawet 2013 roku, kiedy to gitarzysta Marek (MZx) Żurkowski zainspirowany dokonaniami m.in. grup Rammstein i KoRn, zapragnął założyć własną kapelę rock-metalową. Wówczas powstawały podwaliny pierwszych utworów zespołu, który wpierw przybrał nazwę StoneRing, a następnie – SYNTHETIC BLAST.

W kolejnych latach powoli formował się skład grupy. Do zespołu dochodzili kolejno: Dominik 'DOMINO’ Jurkowski – gitara basowa, Dave Sychy – programowanie sampli, Krystian 'KRIZ’ Lachowski – instrumenty perkusyjne oraz Tomek 'TIMM’ Dębiak – gitara rytmiczna.

2016: Debiuty!

Synthetic Blast 2016

               Gdy skład się już w miarę ustabilizował, zespół zaczął regularnie grać próby i dopracowywać materiał. Powstały wówczas pierwsze nagrania demo, a w międzyczasie trwały przesłuchania kandydatów na wokalistę.


               Z końcem maja, w jednej z grup z ogłoszeniami dla muzyków, MZx natknął się na video z utworem ’Enter Sandman’ wykonanym przez jednego z krakowskich wokalistów. Nagranie urzekło Marka na tyle, że postanowił odszukać wykonawcę i zaprosić na próbę. W niespełna tydzień później w sali prób Volume Up, gdzie zespół grywał próby, pojawił się Jareg Nemo (wtedy jako – Idaeon) z gotowym tekstem utworu „Raven’s Heart”.

Przesłuchanie było obiecujące i chociaż nie od razu zapadły wiążące decyzje, tak po licznych rozmowach i kilku nagraniach testowych, z początkiem lipca muzycy podjęli współpracę. 

Raven's Heart Demo

Na przełomie sierpnia z wrześniem w zaprzyjaźnionym JerzyWolf Studios odbyły się sesje nagraniowe wokali do pierwszego demo zespołu, a już 23 września 2016 na oficjalnych kanałach ukazał się premierowy utwór pt. „Raven’s Heart„!

Raven's Heart Demo
Przystanek Mistrzejowice 2016

               Kolejnym ważnym krokiem był dziewiczy występ na żywo. 8 października 2016 roku Synthetic Blast wystąpił po raz pierwszy przed publicznością na przeglądzie muzycznym Przystanek Mistrzejowice odbywającym się na Scenie „i” w MDK im. A. Bursy w Krakowie. Zespół zaprezentował 3 autorskie utwory: 'Raven’s Heart’, 'Reach The Skies’ oraz 'Alone I Burn’.

-17 października zespół opublikował kolejny utwór demo pt. „Reach The Skies”.

Reach The Skies Demo

-3 grudnia zespół wystąpił w krakowskim pubie Grodzka42 na Nocy Debiutów organizowanej przez Sale Prób Volume Up, wraz z grupami SKAcowani, Indefinite… Na koniec koncertu grupa rozdała zebranej pod sceną publiczności płyty CD „Raven’s Heart” demo.

Raven's Heart Demo

2017: Pierwsze sukcesy

Emergenza I etap

-8 stycznia zespół wystąpił w krakowskiej Alchemii na eliminacjach VI Edycji Emergenza Festival Polska. Był to pierwszy z trzech etapów konkursu, w którym to publiczność decyduje o wynikach. Gospodarz imprezy – Yanusin (Marcin Janusiński), podczas ogłaszania werdyktu określił grupę mianem „wisienki na torcie”. Zespół awansował do kolejnego etapu.

„Raven’s Heart”, występ na eliminacjach VI Edycji Emergenza Festival

Zespół nie próżnuje, bo już 13 stycznia wyrusza na podbój stolicy, współdzieląc scenę z Torture of Hypocrisy. Koncert Industrial Night odbył się w warszawskim klubie VooDoo.

Industrial Night plakat

Następnego dnia grupa udała się do Stalowej Woli zagrać dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na XXV finale!

Alone I Burn demo cover

-1 lutego 2017 zespół opublikował kolejny utwór demo pt. „Alone I Burn”. Gościnnie w partii chórków głosu użyczyły Marzena Machnik oraz Katarzyna Szczepaniak. 

-10 lutego z zespołu odszedł Dave Sychy.

-11 lutego grupa wystąpiła na Feriach na Rockowo w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Alone I Burn Demo

-17 marca odbył się kolejny występ w ramach VI Edycji Emergenza Festival zakończony awansem do finału!

Półfinały VI edycji Emergenza Festival Polska
SB Goldibar

-8 kwietnia zespół pojechał do Wrocławia zagrać na Rock Off Pawilon obok grup Autofire, The Hive, Lock And Load…

-17 kwietnia zespół wystąpił w Cieszanowskim Goldi Bar u boku grup Scrathcpack, Bełkot Szewca, Dziki w tytoniu.

Sb Antyfest2017

-2 czerwca w zabrzańskim CK Wiatraku odbyły się półfinały Antyfestu 2017 gdzie Synthetic Blast wraz z grupami Dream Atlas oraz Vermis zakwalifikował się do finałowej trójki. Występ zaowocował zaproszeniem zespołu do rozgłośni AntyRadia. 7 czerwca kwintet zagrał na żywo na audycji Makakofonia -Baby Have Fun prowadzonej przez Piotra Makaka Szarłackiego.

-3 czerwca zespół udziela wywiadu witrynie Prockuratura, emisja odcinka miała miejsce 15 czerwca. 

-17 czerwca Synthetic Blast wygrywa I miejsce w finałach małopolskich VI Edycji Emergenza Festival, tym samym torując sobie drogę do finałów ogólnokrajowych. Te odbyły się 23 czerwca w warszawskim klubie Proxima, gdzie zespół zajął III miejsce. W obu tych koncertach w zastępstwie za Kriza za garami zasiadł Paweł Solon (ex-Wingless, Frantic Beth).

3 miejsce!
Finał Emergenza Festival

22 czerwca grupa była gościem Radia Nowinki Politechniki Krakowskiej.

Extravaganza - The Bootleg

Pokrótce, zespół musiał zrobić sobie około trzymiesięczną przerwę z powodu wyjazdu perkusisty Kriza za ocean. W tym czasie zespół publikuje nagrania z ostatnich występów na Emergenza Festival, wtedy powstaje również idea wydania ich w formie bootlega jako Extravaganza.

Przystanek Mistrzejowice 2017

-21 października kwintet wystąpił ponownie na Przystanku Mistrzejowice na Scenie „i” w MDK im. A. Bursy.

-4 listopada zespół zaliczył krótki występ na XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Rockowania 2017, gdzie wokalista Jareg Nemo uzyskał wyróżnienie za wokal oraz nagrodę z rąk Marka Piekarczyka.

-2 grudnia zespół zagrał na III Urodziny Volume Up w Boss Garage Pubie

-29 grudnia grupa dała koncert na Świąteczne Rockowanie II W Starym Kinie w Oleszycach.

2018: Działamy, działamy!

-24 stycznia zespół zatrudnił menadżera.

-28 stycznia zespół był gościem na audycji w radiu UJOT.FM

-2 lutego zespół ponownie wystąpił w krakowskiej Alchemii, wspierając kolegów z zespołu Inclusion w dniu premiery ich nowej płyty.

-24 lutego zespół odbywa sesję nagraniową w warszawskim Media Studio, rejestrując ślady pod planowany singiel studyjny „Alone I Burn”.

Liga Rocka 2018

-13 kwietnia zespół udał się do Jeleniej Góry na eliminacje Ligi Rocka 2018 gdzie awansował do finału konkursu.

-18 maja na błoniach jeleniogórskich odbyły się finały Ligi Rocka 2018, której gwiazdą wieczoru był zespół Coma. W konkursie zespół zmierzył się z zespołami Ciabatta, Chwilantropia, Mindfak oraz Nutshell. Decyzją Jury w składzie: Mieczysław Jurecki (przewodniczący), Wojciech Hoffman (Turbo), Roman Rogowiecki (dziennikarz muzyczny), Tomasz Rogula (szef Studia Nagraniowego TR Studio) i Torsten Wiegel (muzyk) – Synthetic Blast zdobył I miejsce i zgarnął nagrodę główną w konkursie. 

SB Dobczyce 2018

-15 lipca zespół wystąpił w Dobczycach na Dniach Dobczyc odbywających się na Stadionie KS Raba.

-6 września legenda polskiego metalu, Roman Kostrzewski wybrał 10 uczestników do przeglądu „Wszysko abo Nic”, a wśród nich Synthetic Blast. 14 września zespół zaprezentował przed mistrzem utwór „No Tomorrow” w katowickiej Panoramie. 

SB TRStudios Ghostship session

-8 grudnia zespół wystąpił ponownie w warszawskim VooDoo Clubie na festiwalu Wild Fest, współdzieląc scenę z grupami Wild Pig, The Sixpounder, Lessdress etc.

-20 i 21 grudnia w warszawskim TR STUDIOS u Tomasza Roguli odbyła się sesja nagraniowa utworu „Ghostship”.

2019-2021: Czarne chmury

-11 i 12 stycznia zespół ponownie gości w warszawskim Media Studio rejestrując ślady do utworu „No Tomorrow” pod planowany singiel „Alone I…”.

-24 stycznia zespół zakończył współpracę z dotychczasowym menadżerem.

-9 marca zespół wystąpił w krakowskim Zaścianku na festiwalu FestUza u boku Hope, Gentuza, Line Of Dead… 

-21 marca 2019 roku zespół postanowił zakończyć współpracę z wokalistą J. Nemo.

Synthetic Blast tymczasowo zawiesza działalność, do momentu znalezienia nowego wokalisty. Wielomiesięczne poszukiwania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, więc…


-11 listopada 2019 Jareg Nemo zostaje przywrócony do zespołu.

Tym samym, zespół wznawia prace nad planowanym od dawna singlem studyjnym „Alone I…” Sesje nagraniowe wokalu odbywają się na przełomie listopada z grudniem w założonym przez Marka MZx Studio.

2020-2021: Zaraza…

-18 stycznia zespół rozpoczął prace nad produkcją teledysku do utworu „Alone I Burn” w reżyserii wokalisty J.Nemo.

-11 lutego zespół otrzymał próbny mix utworów do planowanego singla pt. „Alone I…” Jednakże rezultat okazał się niezbyt zadowalający, grupa postanowiła zatem nagrać wszystko ponownie, tym razem już w całości w MZx Studio. Wtedy zapada również jednomyślnie decyzja o nagraniu pozostałych utworów z repertuaru, mających stanowić debiutancką płytę długogrającą (wówczas pod roboczym tytułem „The Pieces of Broken Glass”), zamiast krótkiego singla. Przygotowania do nagrań trwają na przełomie lutego z marcem.

-Już 12 marca w MZx Studio ruszyła sesja nagraniowa debiutanckiej płyty Synthetic Blast. Proces rozpoczęły nagrania śladów perkusji, które potrwały do 19 marca.

Z powodu rozprzestrzeniającej się w kraju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzanych przez państwowe władze różnych obostrzeń, m.in. zakazujących zgromadzeń i imprez masowych etc. zespół jest zmuszony zaniechać swoich najbliższych planów koncertowych, jak również tymczasowo wstrzymać nagrania płyty i odwołać zaplanowane zdjęcia oraz zawiesić na bliżej nieokreślony czas produkcję video-klipu.

-20 lipca pierwotnie przewidywany tytuł debiutanckiego krążka uległ reformacji i projekt ostatecznie zyskał nową nazwę „Modern Love & Old-Fashioned Death”.

W miarę luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, zespół wznawia prace nad projektami m.in. rejestrując ślady gitar. Niestety wraz z nadejściem jesieni nastąpiła kolejna fala zachorowań na COVID-19, której skutkiem było ponowne odwołanie zaplanowanych zdjęć do mającego powstać teledysku dla utworu „Alone I Burn”. Rok wydaje się stracony, jednak nagrania części instrumentalnej udaje się ukończyć i projekt przechodzi w fazę wstępnego miksu.

W kolejnym roku od stycznia do kwietnia potrwają sesje nagraniowe wokali.

Z powodów natury czysto technicznej, kolejne podjęte próby realizacji wideoklipu dla utworu „Alone I Burn” kończą się niepowodzeniem, wobec czego projekt zamiera w martwym punkcie. Jednakże, pod koniec listopada, J.Nemo opracowuje nowy teledysk, tym razem dla utworu „No Tomorrow”. Już 18 grudnia ruszyły zdjęcia. Za kamerą stanął Bartosz Żurkowski.

2022: modern love & old-fashioned death

fot: WO(lca.pl)

-30 stycznia zespół powrócił na scenę grając sztukę na XXX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

-14 maja grupa wzięła udział w konkursie PKRock’22 w Legnicy, który odbył się na Dziedzińcu Akademii Rycerskiej, gdzie zdobył I miejsce (ex æquo wraz z grupą Rumore). W zastępstwie za Kriza za garami zasiadł Piotrek Przewoźniak, a gwiazdą wieczoru był zespół Cochise.

-2 lipca zespół wystąpił w krakowskim Garage Pubie z grupami Incydent oraz Mind Enslaver.

-6 sierpnia kwintet wziął udział w konkursie KozyNostra Rock Fest’22 odbywającym się w parku dworskim w Kozach, gdzie zmierzył się z grupami Ghost Mind, Hrust i Defusion. Decyzją jury w składzie: Jacek Kaliński – Wójt Gminy Kozy, Marek Małecki – Dyrektor Domu Kultury w Kozach oraz Dominik Wawak (Studio dmb) – sponsor głównej nagrody – Synthetic Blast zdobywa I miejsce. W zastępstwie za Timma zagrał Łukasz Kurnik (Searing Lightning).

-11 sierpnia zespół opublikował wideoklip utworu „No Tomorrow”. Za montażem stoi Tentacles Studio.

Oficjalny teledysk „No Tomorrow”

-2 września gitarzysta Timm postanowił opuścić zespół. 

-23 września nakładem Omen Records Music ukazuje się długo wyczekiwany maxi-singiel „Alone I…” Krążek zawiera łącznie 5 utworów i stanowi przedsmak nadchodzącej płyty. Nakład limitowany do 100 ręcznie ponumerowanych sztuk!

-8 października zespół supportował Zenka Kupatasa w Tarnowie w klubie „Stowarzyszenie Przepraszam”.

-14 października zespół ponownie zagościł w krakowskim Garage Pubie supportując grupę Batna.

-15 października zespół pojechał do Sosnowskiego klubu Komin na „Zlot Watahy Transgresji”.

Modern Love & Old-Fashioned Death płyty

-31 października nakładem Omen Records Music ukazuje się debiutancki album Synthetic Blast pt. „Modern Love & Old-Fashioned Death”.  Dzieło zawiera 11 autorskich kompozycji, każda z nich ma unikalny charakter i jest dopracowana w najmniejszym szczególe. Muzyka oraz treść tworzą spójną, ale i ponurą opowieść przedstawioną w dwóch kontrastujących aktach; pierwszy rozprawia o miłości, a drugi o śmierci. Nagrań dokonano w MZx Studio, pieczę nad miksem i masteringiem sprawował Marek Żurkowski. Oprawę graficzną wykonał Jareg Nemo.

-11 listopada zespół zagrał w Rzeszowie wraz z grupą Batna.

-26 listopada grupa ponownie wystąpiła w krakowskim klubie Zaścianek wraz z zespołem Transgresja.

2023-2024: Meandry

-5 stycznia zespół ponownie zagościł w rozgłośni Antyradio grając na żywo na audycji Makakofonia MakakArt – Baby Have Fun!

Synthetic Blast w Makakofonii

-25 lutego zespół zagrał na HEAVY METAL FUcK’n CONCERT wraz z grupami Acheront i Mayhayron.

Zespół rozpoczął poszukiwania nowego gitarzysty rytmicznego.

Z początkiem marca Synthetic Blast rozpoczął prace nad EP pt. „Meandry”. Wydawnictwo będzie zawierać 3 niepublikowane dotąd utwory po polsku!

W czerwcu do zespołu dołączył gitarzysta Orzech.

W połowie października zespół udał się do Wrocławia nakręcić zdjęcia do nowego teledysku.

-21 grudnia zespół opublikował wideoklip utworu „End of The Masquerade” zrealizowanym we współpracy z Grupą13.

Oficjalny teledysk „End of The Masquerade”

-13 stycznia zespół zagrał w krakowskim Oliwa Pub z grupą Mercurius.

-9 lutego zespół wystąpił na koncercie charytatywnym wspierając Fundację Cząstka Ciebie wraz z grupami It Follows i Wirefall.


Powrót do góry